До бріофлори Древлянського природного заповідника

Автор(и)

  • V. Virchenko
  • O. Orlov

DOI:

https://doi.org/10.33989/2414-9810.2016.2.1.180446

Ключові слова:

мохоподібні, рідкісні види, Древлянський природний заповідник, Житомирське Полісся

Анотація

У даний час на Українському Поліссі існує чотири природних заповідники – Черемський, Рівненський, Поліський та Древлянський, з яких лише останній залишався не дослідженим у бріологічному відношенні. Влітку 2016 р. авторами статті були досліджені мохоподібні ПЗ «Древлянський», що розташований у Народицькому районі Житомирської області. Було обстежено соснові, дубово- соснові,  дубово-грабові  ліси,  евтрофні  болота,  відслонення  гранітів  по  р. Уж, а також різноманітні субстрати штучного походження.

За попереденіми даними, у бріофлорі Древлянського ПЗ встановлено 85 видів, з яких 72 наводяться уперше. Печіночники у заповіднику представлені переважно поширеними видами (Marchantia polymorpha L., Pellia epiphylla (L.) Corda, Riccia fluitans L., Lophocolea heterophylla (Schrad.) Dumort., Ptilidium pulcherrimum (Weber) Vain. та ін.). Мохи репрезентовані тут 77 видами. Відносним багатством таксонів відрізняється Orthotrichum Hedw. (7 видів), а також роди Sphagnum L., Dicranum Hedw., Grimmia Hedw., Bryum Hedw. (всі по 4 види). Це повʼязане із зональними (наявність лісів та боліт) та регіональними (наявність гранітів) особливостями цієї території. У заповіднику найбільше різноманіття бріофітів спостерігається на ґрунті (47 видів), менша їх кількість зареєстрована на стовбурах дерев (29), камʼянистих субстратах (21) та мертвій деревині (13 видів). На цій заповідній території знайдені Fissidens fontanus (Bach. Pyl.) Steud. – вид із Червоної книги України, а також регіонально рідкісні види Riccardia incurvata Lindb., Campyliadelphus chrysophyllus (Brid.) R.S.Chopra та Syntrichia papillosa (Wils.) Jur. В цілому Древлянський ПЗ, поряд із Поліським заповідником, відіграє важливу роль в охороні петрофітної бріофлори житомирського Полісся. При подальших бріофлористичних дослідженнях у цьому заповіднику  слід звернути увагу на вивчення печіночників, кількість яких тут може зрости до 25- 30 видів.

Посилання

Boiko M. F. Cheklist mokhopodibnykh Ukrainy. Kherson : Ailant, 2008. 232 s.

Virchenko V. M. Mokhopodibni pryrodno-zapovidnykh terytorii Ukrainskoho Polissia. Kyiv : Interservis, 2014. 224 s.

Virchenko V. M., Orlov O. O. Mokhopodibni Zhytomyrskoi oblasti. Zhytomyr : Ruta : Volyn, 2009. 216 s.

Zerov D. K. Flora pechinochnykh i sfahnovykh mokhiv Ukrainy. Kyiv : Nauk. dumka, 1964. 356 s.

Fitoriznomanittia zapovidnykiv i natsionalnykh pryrodnykh parkiv Ukrainy. Ch. 1. Biosferni zapovidnyky. Pryrodni zapovidnyky / kol. avt. pid red.: V. A. Onyshchenka, T. L. Andriienko. Kyiv : Fitosotsiotsentr, 2012. 406 s.

Chervona knyha Ukrainy. Roslynnyi svit / za red. Ya. P. Didukha. Kyiv : Hlobalkonsaltynh, 2009. 912 s.

##submission.downloads##

Номер

Розділ

БОТАНІКА